مجری یاب

بیمه تضمین کیفیت

اطلاعیه‌ها

۱۵ تیر ۱۴۰۱ 834 بازدید
مجری یاب
بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان و یا تضمین کیفیت ساختمان

بیمه تضمین کیفیت

روال قانونی بیمه تضمین کیفیت(عیوب اساسی و پنهان ساختمان) موضوع بند 7-1-15 فصل سوم مبحث دوم مقررات ملی ساختمان به شرح ذیل به استحضار می‌رساند:

جهت تحقق بیمه واقعی تضمین کیفیت بایستی قبل از شروع عملیات ساختمانی نسبت به بیمه نمودن ساختمان با قیمت هزینه ساخت واقعی اقدام گردد تا کارشناسان رسمی شرکت های بیمه‌گر در طول زمان ساخت از پروژه ها بازدید نمایند تا در زمان پایان‌کار، ساختمان مربوطه تحت پوشش بیمه تضمین کیفیت واقعی با هزینه ساخت واقعی قرارگیرد.

لازم به ذکر است در حال حاضر بیمه هایی که برخی مالکان با اعلام هزینه ساخت هرمترمربع 100هزار تومان تهیه و به شهرداری ارائه می‌نمایند صرفاً در حد پیش نویس بیمه می‌باشد چرا که بعلت کتمان هزینه ساخت واقعی، تحت پوشش واقعی قرار نمی‌گیرند.

لازم به توضیح است که هزینه ساخت واقعی متوسط در حدود هر مترمربع 9میلیون تومان می‌باشد که هزینه بیمه در سال1401 برابر 98.000.000 ریال به ازای هر مترمربع زیربنا می‌باشد.

بیمه تضمین کیفیت ساختمان- عیوب اساسی و پنهان ساختمان
بیمه تضمین کیفیت ساختمان

بیمه (به انگلیسی: Insurance) سازوکاری است که طی آن یک بیمه‌گر، بنا به ملاحظاتی تعهد می‌کند که زیان احتمالی یک بیمه‌گذار را در صورت وقوع یک حادثه در یک دوره زمانی خاص، جبران نماید یا خدمات مشخصی را به وی ارائه دهد؛ بنابراین، بیمه یکی از روش‌های مقابله با ریسک است.

طی یک قرارداد بیمه، ریسک مشخصی از یک طرف قرارداد (که بیمه گذار نامیده می‌شود) به طرف دیگر (که بیمه گر نامیده می‌شود) منتقل می‌گردد. بنا به تعریف، بیمه‌گر شخصی حقوقی است که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار، جبران خسارت یا پرداخت مبلغ مشخصی را در صورت بروز حادثه تعهد می‌کند. در مقابل، بیمه‌گذار شخصی حقیقی یا حقوقی است که با پرداخت حق بیمه، جان، مال یا مسوولیت خود یا دیگری را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد.

به موجب قانون بیمه ایران، بیمه عبارت است از قراردادی که به موجب آن یک طرف (بیمه‌گر) تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر (بیمه‌گذار) در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی را بپردازد. متعهد را بیمه‌گر، طرف تعهد را بیمه‌گذار و وجهی را که بیمه‌گذار به بیمه‌گر می‌پردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه می‌شود موضوع بیمه می نامند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید