مجری یاب
مجری یاب
راهنمای خرید میلگرد محاسبه وزن میلگرد استاندارد

حذف خسارت با خرید میلگرد استاندارد

یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی که برای اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی باید از آن استفاد کرد میلگرد است. در واقع قیمت میلگرد بخش اعظمی از هزینه‌های اجرا را تشکیل می‌دهد. با این وجود دسترسی به اطلاعات کافی در زمان خرید مصالح ساختمانی استاندارد می‌تواند انتخاب  هر محصول را برای خریدار ساده‌تر کند. با خرید میلگرد استاندارد از کارخانه های تولیدی نام آشنا، می‌توانید تا حدود زیادی از خسارات مالی که نتیجه خرید یک میلگرد بی‌کیفیت و نامناسب است جلوگیری کنید. به همین خاطر تصمیم گرفته‌ایم که در این مقاله یک راهنمای جامع برای انتخاب و خرید میلگرد در اختیار کاربران اپلیکیشن مجری یاب قرار دهیم.

راهنمای کامل خرید میلگرد

اگر قضد دارید برای یک پروژه عمرانی نظام فنی و اجرایی یا احداث یک ساختمان بتنی میلگرد خرید کنید. حتما ۷ توصیه‌ای که در این مقاله از آنها به عنوان راهنمای انتخاب و خرید میلگرد یاد شده را در نظر بگیرید. این راهنما علاوه بر پوشش موضوعات مرتبط با میلگرد،اصطلاحات با بیان ساده را هم شامل می‌شود.

توجه به استاندارد وزنی میلگرد

میلگرد یک نوع مقطع فولادی میله‌ای که در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. یکی از تفاوت‌های اصلی این محصولات متنوع در بازار ایران وزن استاندارد آن است که تابعی از قطر این میله‌هاست. هر میلگردی که تولید می‌شود؛ دارای یک قطر اسمی مشخص است. به عنوان مثال اگر میلگرد ۶ به شما معرفی شد؛ یعنی قطر این میله آهنی ۶ میلی‌متراست.

از آنجایی که استانداردهای مشخصی برای تولید هر نوع میلگرد با قطر معین وجود دارد؛ میلگرد ۶ میلی‌متری تمام کارخانجات باید از نظر وزن نیز تا حدودی با یکدیگر یکسان و متناسب با قطر آن باشند. به عنوان مثال معمولاً هر متر میلگرد ۱۲ باید بین ۸۳۵ تا ۹۴۱ گرم وزن داشته باشد. با این حساب هر شاخه ۱۲ متری میلگرد ۱۲، وزنی بین ۱۰ تا ۱۱ کیلو و ۳۰۰ گرم دارد. برای اطلاع از وزن هر سایز میلگرد در کارخانه های مختلف می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید:

جدول وزن هر شاخه میلگرد 12 متری استاندارد

چند شیوه محاسبه وزن میلگرد به انتخاب شما

برای اینکه از وزن محصولی که قرار است بخرید مطلع شوید؛ باید از فروشنده بخواهید که یک تکه چند سانتی از میلگرد را به شما بدهد. ۲۰ سانتی‌متر برای محاسبه وزن محصول کافی است. در مرحله بعدی باید وزن این ۲۰ سانتی‌متر میلگرد را با استفاده از یک ترازوی دیجیتال دقیق به دست آورید. سپس با استفاده از فرمول زیر اقدام به محاسبه وزن دقیق محصول کنید:

  • (وزن هر متر مربع از نمونه میلگرد) = (وزن میلگرد بر حسب گرم) تقسیم بر (طول نمونه بر حسب میلی‌متر)

فرمول بالا نشان می‌دهد که برای محاسبه وزن میلگرد. ابتدا باید وزن میلگرد را بر حسب گرم به دست آورده. و آن را تقسیم بر طول نمونه بر حسب میلی‌متر کنید. عدد حاصله وزن هر ۱ متر از محصول را به شما نشان خواهد داد.

وزن شاخه میلگرد به سایز میلگرد و طولی که برای هر شاخه در نظر گرفته شده است، بستگی دارد. برای محاسبه وزن میلگرد، می‌توان از فرمول2 استفاده کرد:

وزن میلگرد = ۱۰۰۰/(شعاع*شعاع* ۳.۱۴* طول*۷.۸)

در فرمول مذکور، شعاع و طول بر حسب میلی‌متر وارد شده و عدد ۷/۸ نشان دهنده چگالی فولاد است.

فرمول محاسبه وزن هر شاخه میلگرد که در بالا ذکر شد، روش قدیمی محاسبه وزن است. امروزه با فرمولی ساده‌تر می‌توان وزن هر شاخه میلگرد را محاسبه کرد. برای این منظور باید سایز هر میلگرد را به توان دو رسانده و سپس بر عدد ۱۶۲ تقسیم کرد. بنابراین فرمول، وزن میلگرد ۸ برابر خواهد شد با:

کیلوگرم ۱.۵۸ = ۱۶۲/(۸*۸)

نتیجه این فرمول، وزن واحد طول میلگرد است. برای محاسبه وزن هر شاخه میلگرد ۱۲ متری، عدد مذکور را باید در عدد ۱۲ ضرب کرد. برای محاسبه شاخه‌های ۶ متری نیز باید این طول را در عدد ۱.۵۸ ضرب کرد. این محاسبات برای هر سایز میلگرد متفاوت است. به عنوان مثال، وزن میلگرد ۱۶، با رقم بدست آمده در بالا متفاوت است.

البته شایان ذکر است، بر اساس اطلاعات ذکر شده در استاندارد ملی ISNO 3132، این فرمول برای محاسبه وزن میلگرد ساده است. وزن میلگرد آجدار با اندکی تغییر همراه خواهد بود.
با استفاده از هر یک از این فرمول‌ها می‌توان وزن میلگرد ۶ و … را نیز محاسبه کرد. البته، می‌توان از راهی ساده‌تر استفاده کرد و با کمک وزن میلگرد جدول اشتال، وزن میلگرد کلیه سایزها را به راحتی بدست آورد.

وزن میلگرد ۸، میلگرد پرکاربرد در خاموت

میلگرد ۸ ازجمله سایزهای پرکاربرد در ساخت خاموت و انواع مش فولادی محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در خرید میلگرد ۸ مدنظر داشته باشید، پس از قیمت، وزن آن است. وزن میلگرد ۸ اصفهان درمیان سایر برندها بیشتر بوده و مقداری بسیار نزدیک به استاندارد اشتال دارد.

تفاوت وزن میلگرد ۱۴ کارخانه های مختلف

تقاضای بالای میلگرد ۱۴ در بازار و مصرف زیاد آن در ساختمان‌سازی موجب شده تا این کالا در سبد محصولات بسیاری از تولیدکنندگان میلگرد ایران قرار گیرد. بنابراین ممکن است در حین خرید، با تنوع بالایی ازکیفیت و قیمت میلگرد ۱۴، مواجه باشید. یکی از دلایل تنوع قیمت، وزن متفاوت میلگردهای تولیدی هر کارخانه است و جدول وزن میلگرد برندهای مختلف که در بالا آورده شده، تاییدی بر این ماجراست.

اهمیت وزن میلگرد ۱۶ در آرماتوربندی

میلگرد ۱۶ در بخش فونداسیون ساختمان پرکاربرد است. این سایز از میلگرد در بازار ایران اغلب در استاندارد A3 تولید شده و مصارف آرماتوربندی دارد. به همین دلیل وزن آن در محاسبات مهندسی آرماتوربندی و برآورد هزینه پروژه‌‌های ساخت و ساز، بسیار حائز اهمیت است.

آشنایی با انواع میلگرد

میلگرد‌ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارد. یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که بر اساس آن انواع میلگرد را طبقه‌بندی می‌کنند؛ گرید تولید است. هر میلگردی دارای یک گرید مخصوص به خود می‌باشد و کاربرد معینی دارد. به عنوان مثال میلگرد گرید A2 برای ساختمان‌های کم ارتفاع که نیاز به استحکام زیادی ندارد مناسب‌تر است. اما میلگرد تولیدی بر اساس گرید A3 برای اکثر ساختمان‌ها کاربرد دارد و به همین خاطر جزء پرفروش‌ترین میلگردهای بازار محسوب می‌شود.

علاوه بر گرید، بر اساس شکل ظاهری نیز می‌توان آن را طبقه‌بندی کرد. به طور کلی میلگردها یا دارای آج هستند یا بدون آج. در ادامه میلگردهای که طبق گریدهای مختلف تولید می‌شوند را به شما معرفی می‌کنیم. خرید بر اساس ویژگی‌هایی که برای هر کدام از این محصولات عنوان کرده‌ایم می‌تواند تضمینی بر موفقیت شما در جلوگیری از ایجاد خسارات مالی و جانی در آینده باشد.

میلگرد گرید A1

روی سطح این محصول هیچ آجی وجود ندارد. بنابراین از نظر ظاهری میلگردهای گرید A1 جزء میلگردهای بدون آج طبقه‌بندی می‌شوند. این محصول در مقایسه با سایر محصولات از نظر جنس نرم‌تر و از نظر مقاومت، میزان مقاومت کمتری دارد. بیشتر از میلگرد گرید A1 برای مصارف جوشکاری استفاده می‌شود.

میلگرد گرید A2

این نوع میلگرد، میلگرد مارپیچ نیز گفته می‌شود. این نام به دلیل وجود آج‌هایی که از ابتدای شاخه شروع شده و تا انتهای آن ادامه پیدا کرده انتخاب شده است. فرم این آج‌ها به گونه‌ای است که در هیچ کجای طول شاخه میلگرد شاهد قطع شدن آن نیستید. این محصول نوعی میلگرد نیمه نرم است که مصارف ساختمانی دارد و از آن برای ساخت خاموت نیز استفاده می‌شود.

میلگرد گرید A3

این محصول نوعی میلگرد نیمه سخت است که مصارف متنوعی دارد و جزء پرفروش‌ترین محصولات بازار است. بیشتر از میلگرد گرید A3 در صنعت ساختمان استفاده می‌شود. در نقطه مقابل، برای تولیدات آهنگری این محصول کمتر به کار برده می‌شود. از آنجایی که میلگرد گرید A3 جزء محصولات نیمه سخت است؛ هر کجا که نیاز به تغییر شکل میله و ایجاد زوایای تند باشد؛ معمولا از این محصول استفاده نمی‌شود. علاوه بر این، انجام عمل جوشکاری روی این نوع میلگرد مجاز نیست.

میلگرد گرید A4

این محصول آخرین نوع میلگردی است که در مجری یاب به شما معرفی می‌کنیم. میلگرد گرید A4 به نام میلگرد سخت نیز معروف است و نسبت به سایر میلگردها از مقاومت بالایی برخوردار می‌باشد.

بهترین برندهای میلگرد

هنگام خرید میلگرد باید به نام کارخانه تولیدکننده آن توجه کنید. در حال حاضر کارخانجات زیادی در کشور در حال فعالیت هستند که محصولات آن شامل طیف وسیعی از انواع میلگرد می‌شود. علاوه بر تولیدات داخلی، میلگردهای وارداتی نیز در بازار وجود دارند. بنابراین وقتی برای خرید این محصول به بازار مراجعه می‌کنید؛ ممکن است تنوع تولیدات شما را دچار سردرگمی کند. توصیه می‌کنیم که از بین پیشنهاداتی که به شما ارائه می‌شود؛ حتما محصولات برندی را انتخاب کنید که در بین دیگر تولیدکنندگان رتبه بهتری را دارد. از میان تولیدات داخلی محصول کارخانه‌های میلگرد ذوب آهن اصفهان ESCO ، فولاد کویر کاشانKAVIR ، فولاد خراسان(میلگرد نیشابور)KSCOO ، میانه FF ، آناهیتا گیلان AGJU ، روهینا دزفول ROUHINA ، کوثراهواز ، بافق یزد BMISCO ، سرمدابرکوه یزدSAIS ، شاهین بناب BS جزء بهترین‌ها محسوب می‌شوند.

نکات مهم خرید میلگرد

توجه به بسته‌بندی میلگرد

با توجه به مسافت زیاد حمل میلگرد از کارخانه تا محل پروژه مصرف‌کننده آن؛ بسته‌بندی اصولی آن می‌توان راه خوبی برای جلوگیری از خراب شدن فرم و شکل میلگردها باشد. در واقع یکی از فاکتورهایی که در زمان خرید میلگرد باید به آن توجه کنید؛ رعایت این اصول در بسته‌بندی محصول است. اگر میلگردها به درستی بسته‌بندی نشوند؛ در طول مسیر انتقال از کارخانه به بازار ممکن است در اثر برخورد با یکدیگر دچار فرسایش شوند و کیفیت اولیه خود را از دست بدهند. بنابراین خرید از فروشندگان و توزیع‌کنندگانی که تجربه کافی در زمینه حمل و نگهداری از محصول دارند؛ بهترین انتخاب است.

قیمت میلگرد

از آنجایی که تولیدات متنوعی در دسترس مشتریان قرار دارد و با توجه به اینکه سیستم یکپارچه نظارتی بر روی کنترل قیمت‌ها در کشورمان وجود ندارد؛ توجه به قیمتی که فروشندگان مختلف برای یک محصول خاص اعلام می‌کند می‌تواند مسیر صرفه‌جویی در هزینه‌ها را برای شما هموار سازد. متاسفانه بسیاری از فروشندگان از فرصتی که در کشور برای آنها فراهم شده سوء استفاده کرده و قیمت‌ها را به صورت خودسرانه بالا می‌برند. بنابراین اگر در مورد مشخصات فنی و قیمت محصول مورد نظرتان اطلاعات کافی و مناسب داشته باشید. می‌توانید از افتادن در دام این فروشندگان گران فروش جلوگیری کنید. پس حتما قبل از نهایی کردن مراحل خرید خود، از چند مرجع معتبر استعلام قیمت بگیرید.

توجه به نظرات کارشناسان

اولین توصیه‌ای که هر کارشناس فعال در این زمینه به مشتریان می‌کند این است که خرید خود را از فروشندگان باتجربه انجام دهید و هیچ وقت برای تهیه میلگرد به سراغ واسطه‌ها نروید. از آنجا که واسطه درآمد خود را از دلالی به دست می‌آورد؛ قطعا قیمتی که به شما اعلام می‌کند بیشتر از عرف بازار است. پس توصیه می‌شود که حتما از شرکت‌هایی خرید کنید که در این زمینه سابقه داشته و خوشنام هستند. معمولا در این شرکت‌ها، چند کارشناس صاحب نظر وجود دارد که می‌توانند مشاوره‌های تخصصی رایگان به شما ارائه دهند.

چند نکته مهم دیگر

در این مطلب سعی کردیم تا درباره روش های محاسبه وزن میلگرد که شامل فرمول ساده و استفاده از جدول اشتال میلگرد است، صحبت کنیم. همچنین دریافتیم که وزن میلگرد همه برندها یکی نیست و در بسیاری مواقع متفاوت با استاندارد اشتال و به صورت سبک و سنگین تولید می‌شود. موارد که در بالا به عنوان راهنمای انتخاب و خرید میلگرد به آنها اشاره شد؛ نکات کلیدی هستند که بی‌توجهی به آنها می‌تواند اثرات مخربی داشته باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم در طول پروسه خرید تا مصرف این محصول به آنها توجه کنید. مهم‌ترین این نکات عبارت بودن از:

برای اینکه مجبور نشوید سفارش خود را دو بار ثبت کنید یا بعد از تمام پروژه با حجم زیادی از میلگرد اضافه مواجه شوید؛ باید تناژ مورد نظر خود را محاسبه کنید. برای این کار می‌توانید با یک مهندس اجرا یا ناظر مشورت کنید. دقت داشته باشید که کارخانجات معمولا سفارشات بالای ۲۵ تن را به صورت مستقیم می‌پذیرند. بنابراین اگر میزان سفارش شما کمتر از این مقدار باشد؛ باید خرید خود را از خرده‌فروشان انجام دهید.

یکی از بهترین روش‌ها برای اطلاع از قیمت میلگرد مراجعه به سایت‌های معتبر است. به این ترتیب می‌توانید از قیمت به روز این محصول مطلع شوید.

بعد از واریز پیش پرداخت و قطعی شدن سفارش، حتما از فروشنده بخواهید که برای شما پیش فاکتور صادر کند. این کار موجب می‌شود که معامله با شفافیت بیشتری انجام شود.

از آنجایی که حمل میلگرد هم دشوار است و هم هزینه زیادی دارد؛ حتما حتی در مراحل اولیه ثبت سفارش نیز از آدرس دقیق محل پروژه استفاده کنید.

بعد از تحویل بار باید از وزن مرسوله مطمئن شوید. اگر حجم خریدتان کم است؛ می‌توانید این کار را با استفاده از باسکول انجام دهید. اما اگر خریدتان بیشتر از ظرفیت باسکول است؛ حتما فاکتور رسمی شرکت را با پیش فاکتور از نظر وزنی مقایسه کنید.

محاسبه وزن میلگرد که وزن به دست آمده آن متناسب با جدول استاندارد است.

انتخاب محصول با گرید مناسب. که برای کاربرد مورد نظر شما طراحی و ساخته شده است.

خرید از تولیدات کارخانجات معتبر. معرفی شده در مجری‌یاب.

توجه به بسته‌بندی محصول در زمان خرید.

در نظر گرفتن نظرات کارشناسان و بهره‌گیری از مشاوره‌های تخصصی.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید