مجری یاب
مجری یاب
آشنایی با انواع کلاه ایمنی ساختمان و کاربردهای آن

انواع کلاه ایمنی مهندسی استاندارد

وقتی به عنوان یک کارگر یا استادکار در یک کارگاه ساختمانی و یا کارخانه کار می‌کنید باید از سر بعنوان عضو حیاتی به بهترین شکل ممکن محافظت کنید. به همین دلیل اداره ایمنی و بهداشت کار قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای را برای کارفرما تعیین کرده است. تحقیقات علمی مشخص کرده که ضربات به سر انسان اثرات بسیار جبران ناپذیری ایجاد می‌کند. اولین حفاظ سر شما در کارگاه های ساختمان‌سازی کلاه ایمنی استاندارد می‌باشد. بنابراین ریسک آسیب مغزی را می‌توان به وسیله کلاه ایمنی برای مهندسان و کارگران کم کرد.

انتخاب کلاه ایمنی استاندارد

امروزه شما بر اساس فعالیتی که قرار است انجام دهید می‌توانید کلاه ایمنی مناسب کار خود را انتخاب کنید. با این حال در سایت‌های مختلف صنعتی و ساخت و ساز سیاست‌های مختلفی اجرا می‌شود و در صورتی که احتمال خطر شناسایی شده باشد بدون در نظر گرفتن نوع کار یا پروژه استفاده از کلاه ایمنی اجباری می‌باشد. کارفرما یا پیمانکار اصلی وظیفه دارد برای هر کارگر و استادکار خود کلاه ایمنی دارای گواهی استاندارد تهیه کند و در اختیار آن‌ها قرار دهد. کارگران خویش‌فرما (پیمانکاران فرعی) باید خودشان کلاه ایمنی را تهیه کنند.

در انتخاب نوع کلاه ایمنی، ابتدا باید کاری که قرار است کارگر انجام دهد و همچنین خطرات موجود شناسایی شود و بعد اقدام به تهیه کلاه کرد. سطح مورد نیاز حفاظت کلاه ایمنی بستگی به نوع فعالیت دارد. به عنوان مثال از یک کلاه ایمنی ساختمانی نمی‌توان در تخریب استفاده کرد زیرا محافظت یکسانی را ارائه نمی‌دهند.

کلاه ایمنی برای همه افراد مناسب نیست و هنگام مصمم شدن برای تهیه کلاه کار باید چند فاکتور را در نظر داشته باشیم اولین فاکتور عملکرد و راحتی کلاه می‌باشد. کلاه‌های ایمنی کارایی نسبتاً بالا و وزن سنگینی دارند اما حداکثر محافظت را ارائه می‌دهند. به همین دلیل شاید برخی از افراد وسوسه شوند که این مانع دست و پاگیر را حذف کنند پس به همین دلیل باید تعادلی بین نوع کار و راحتی به وجود آورد.

انواع کلاه ایمنی

کلاه ماسک جوشکاری
این کلاه ایمنی هم محافظ سر است و هم محافظ صورت. این کلاه‌ها می توانند سر را در برابر ضربه مواد مختلف محافظت کنند و ماسک می تواند چشم ها و صورت را در برابر درجه حرارت بالا و اشعه های جوشکاری محافظت کند.

کلاه ساختمانی
کلاه ایمنی ساختمانی ساده ترین نوع کلاه ایمنی است ، وزن متوسطی دارد و عمدتاً از پلی اتیلن ساخته شده است. آنها مقاومت خوبی در برابر ضربه و تحمل ولتاژ خوب دارند.

این کلاهها عمدتا برای محافظت از سر استفاده می شوند و به راحتی قابل تنظیم هستند. کلاه های حاشیه ای نیز در این دسته قرار می گیرند و از لبه اضافی برای محافظت بیشتر استفاده می شود.

کلاه آتش نشانی
این مدل کلاه ایمنی معمولاً با لباس مخصوص پوشیده می شود و کل سر و گردن را می پوشاند. مقاومت بالا در برابر ضربه ، مقاومت در برابر حرارت و وزن سبک از مهمترین ویژگی های کلاه ایمنی است.

کلاه غارنوردی
کلاه ایمنی غارنوردی معمولاً مربوط به رطوبت و ریزش سنگ ها هستند. علاوه بر این ، چنین کلاه ایمنی ممکن است از برخی تجهیزات اضافی مانند چراغ قوه استفاده کند.

کلاه ایمنی مهندسی
این کلاه ها به سایر مدل ها بسیار سبک هستند و معمولاً از پلی اتیلن ساخته می شوند ؛ در برابر ضربه مقاوم هستند ؛ به راحتی آویزان و تنظیم می شوند.

کلاه صنعتی
این کلاه ایمنی برای همه کارگران صنعتی مناسب است و برای مقاومت در برابر ضربه ، گرما ، جریان و ولتاژ و نور مناسب است.

کلاه کوهنوردی
این مدل تقریباً شبیه کلاه ایمنی هستند و از همه مهمتر ، جذب شوک و قابلیت تنظیم دارند.

ضرورت استفاده از تجهیزات محافظت از سر:
• شرایطی که امکان سقوط اشیا و برخورد آنها به سر افراد وجود دارد.
• شرایطی که انکان برخورد سر افراد با اجسام ثابت مثل لوله ها و تیرها وجود دارد.
• شرایطی که احتمال تماس تصادفی سر با خطرات برقی وجود دارد.
• شرایطی که اجسامی توسط بالابرها در بالای سر در حال حرکت هستند و بدون احتمال سقوط هم احتمال برخورد با سر را دارند.

کلاه ایمنی مهندس مجری ساختمان
راهنمای خرید کلاه ایمنی مهندس ساختمان

اجزای تشکیل دهنده کلاه ایمنی

کلاه یا سرپوش (Hat & Cap): یک جسم صلب و سخت به شکل تقریبا نیم کره که با هنماهنگی قسمت های داخلی خود سر را در برابر قسمت های مکانیکی, الکتریسیته و هم چنین برخی از شرایط نامساعد محیطی, محافظت می کند.

پوسته (Shell): بخش خارجی کلاه بدون ضمائم ان را پوسته می نامند که وظیفه اصلی آن مقومت در برابر نیروهای وارده خارجی بر ان است.

لبه (Brim):  برامدگی دورادور کلاه های ایمنی در اندازه های مختلف که وظیفه آن تامین حفاظت اضافی برای ناحیه صورت, کردن و شال می باشد.

بندهای یراق (Suspension): نوارهای, بند ها و تسمه های داخلی کلاه که پوسته را بدون ایجاد تماس بین آن و سر روی سر نگاه داشته و وظیفه اصلی ان جذب و مستهلک نمودن نیروهای مکانیکی وارده از طریق پوسته کلاه و ایجاد فاصله برای فراهم اوردن مقاومت الکتریکی لازم می باشد.

بند تاج (Crown straps): بخشی از نوارها و بند های داخلی که به صورت متقاطع می باشند و تماس با بخش فوقانی سر قرار می گیرد.

پیشانی بند (Heafband): قسمتی از بند های یراق کلاه ایمنی است که بر روس قسمت جلویی سر قرار می گیرد و هماهنگ با سایر نوارها و بندهای داخلی پوسته را فاصله از سر جدا نگاه می دارد.

بند چانه (Chin Strap): بندی قابل تنظیم که به طور محکم به پوسته کلاه متصل بوده و برای ثابت نگه داشتن کلاه و جلوگیری از  افتادن ان در هنگام حرکت سر به کار می رود.

نوار پشت گردن (Hope Strap): یک تسمه قابل تنظیم در قسمتی پشتی کلاه که از آن برای تغییر محیط یراق کلاه و در نتیجه متناسب کردن آن با سر کاربر استفاده می شود. این تسمه باید طوری روی کلاه نصب شود که امکان تنظیم آن بدون برداشتن کلاه از سر وجود داشته باشد.

نوار عرقگیر (Sweatband): قسمتی از نوار داخلی کلاه می باشد که در ناحیه پیشانی بند قرارر گرفته و امکان جذب عرق را فراهم می کند. نوارهای عرق گیر باید قابل شستشو و قابل تعویض باشند.

علاوه بر بخش های اصلی, یک کلاه ایمنی می تواند شامل قسمت های زیر نیز باشد:

لبه جلویی (Peak): قسمتی از لبه کلاه که همواره باید در جلو قرار بگیرد.

سوراخ های اتصال گوشی (Earmuff slots): برای اتصال گوشی های محافظتی به کلاه های ایمنی در نظر گرفته شده اند.

لبه هدایت کننده باران (Rain trough):آب باران را به قسمت جلوی کلاه هدایت می کند.

آستری زمستانی (Winter Liner): پوشش اضافی که بر روی بند های یراق کلاه نصب شده و وظیفه آن گرم نگه داشتن ناحیه سر و یا در فصول سرد سال است. جنس مواد تشکیل دهنده آستری با توجه به شرایط محیطی متفاوت است ولی معمولا از پارچه پشم دار مقاوم در برابر نفوذ آب بافته می شود. جنس آستری باید از مواد غیر قابل اشتعال باشد.

نوار شب رنگ: برای افزایش قابلیت دید بر روی کلاه نصب می شود. اجزای مختلف کلاه ایمنی در شکل 1 نشان داده شده است.

ویژگی های کلاه مناسب

قابلیت تنظیم کلاه
قابلیت تنظیم کلاه به مکانیسم تعلیق آن مربوط می شود. اگر کلاه کار شما قابل تنظیم نیست ، باید راه حلی برای این مشکل پیدا کنید. از کلاه غیرقابل تنظیم استفاده نکنید ، زیرا ممکن است وارد مرحله ای شوید که در حین کار باید موقعیت کلاه خود را تغییر دهید.

خرید کلاه ایمنی انعطاف پذیر یا قابل تنظیم ممکن است گرانتر از گزینه های دیگر باشد ، اما به خاطر داشته باشید که مارک های بی کیفیت معمولاً محصولات خود را با قیمت پایین تری به فروش می رسانند و در آینده مجبور خواهید بود کلاه خود را تعویض کنید.

راحتی
نکته مهم این است که وقتی کلاه روی سر شما گذاشته می شود ، احساس راحتی می کنید و می توانید کار را بدون هیچ مشکلی به پایان برسانید. مردم می توانند از یک کلاه ایمنی استاندارد اما بسیار سبک لذت ببرند سعی کنید همیشه به دنبال کلاه کاری باشید که مناسب شرایط شما باشد.

انعطاف پذیری
کلاه هایی که امروزه تولید می شوند انعطاف پذیری کافی دارند زیرا این یکی از اهداف اصلی تولیدکنندگان در سال های اخیر بوده است. البته هنگام خرید کلاه کار روی انعطاف پذیری کلاه ایمنی بیش از حد تاکید نکنید انعطاف پذیری زیاد باعث کاهش اثر محافظتی کلاه ایمنی می شود.

کلاه ایمنی مهندسی چه رنگی است
کلاه ایمنی ساختمانی

توجه به رنگ کلاه ایمنی

اگر رنگ کلاه ایمنی به درستی رعایت شود ، می تواند به عنوان راهنمایی برای پیدا کردن فرد مورد نظر از راه دور مورد استفاده قرار گیرد. این رنگ همچنین رتبه افراد حاضر در کارگاه پروژه است.

رنگ زرد: رایج ترین رنگ کلاه ایمنی کارگری زرد است که رنگ پایه علائم هشدار دهنده است.
رنگ قرمز: قرمز نماد آتش است و این رنگ عمدتا برای کلاه آتش نشانان استفاده می شود.
رنگ سفید: مناسب هر مهندس (عمران، مکانیک، برق)، کارفرمایان، معماران، نقشه‌برداران
رنگ آبی: تعمیرکاران و تیم های تعمیر و نگهداری، برق کاران، نجاران و تمامی متصدیان و پیمانکاران در اصل کلاه آبی بر سر میگذارند.
رنگ سبز: تیم مهندسی و خدمات فنی کلاه سبز رنگ است.
رنگ قهوه ای: برای جوشکارها و افرادی در موقعیتی با گرمای شدید قرار دارند.
وقتی فردی به عنوان مهمان وارد کارگاه می شود ، یک کلاه خاکستری یا طوسی تحویل خواهد گرفت.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. مهندس
    مهندس ۹ فروردین ۱۴۰۲

    سلام، مهندس مجری در کارگاه ساختمانی هستم. قصد خرید یک کلاه مهندسی از یکی از فروشگاه‌های اینترنتی دارم. اما چه مدل کلاه کار ایمنی بخرم که کیفیت خوبی داشته باشه؟
    و اگر کلاه استاندارد خاصی باید داشته باشه ممنون میشم ایمیل کنید.

دیدگاهی بنویسید